درنای تاجدار خاکستری پارک ارم

درنای تاجدار خاکستری

پرندگان
  • توضیحات
  • محل زندگی

نام علمی: Balearica regulorum

از فرمانرو جانوران، شاخه طنابداران،رده پرندگان، راسته کلنگ سانان، خانواده درناییان، گونه درنای خاکستری تاجدار

Kingdom:Animalia

Phylum: Chordata

Class: Aves

Order:Gruiformes

Family: Gruidae

Genus: Balearica

Species: B. regulorum

زیستگاه: ساوانا،آفریقا

وضعیت حفاظتی: تهدید شده (EN)

درنای تاجدار خاکستری از نظر سازمان جهانی حفاظتIUCN این گونه در زمره گونه های تهدید شده قرار گرفته است.

تغذیه: همه چیزخوار هستند، گیاهان، دانه ها، غلات، حشرات، قورباغه ها، کرم ها، مارها، ماهی های کوچک و تخم های آبزیان را می خورند.

عوامل تهدید کننده: انسان و حیوانات گوشتخوار 

دوران تفریخ: 28-31 روز

تعداد تخم ها: 2-5 عدد

سن بلوغ: 3 سالگی

طول عمر: 25 سال اسارت و 22 سال در حیات وحش

طول بدن: فاصله دو بال 2 متر

ارتفاع: 110سانتی متر

وزن بدن: 3500 گرم

نکات جالب:

درناهای تاجداربا سرعت 45 مایل (72 کیلومتر) در ساعت پرواز می کنند.

درناهای تاجدار گونه ساروس بلندقدترین درناهای تاجدار و بلندقدترین پرنده قادر به پرواز است.

درناهای تاجدار گونه نواری سفید، نماد مهمی در جشن سال نو کره ای است و در هنر و فرهنگ عامه کره بسیار برجسته است.

ملکه ماری آنتوانت فرانسه نام یک گونه زیبا از درناها بنام درناهای تاجدار دموی را نامگذاری کرد.  دموی در فرانسوی به معنای دوشیزه یا بانوی جوان است. ملکه با ظاهر ظریف و دخترانه درناهای تاجدار کاملا مسحور شده بود.

یونانیان باستان معتقد بودند که شیوه پرواز درناهای تاجدارالهام بخش خدای هرمس برای اختراع الفبای یونانی بوده  است.

کاووش های باستان شناسی نشان می دهد که درناهای تاجدار های تاجدار 37 تا 54 میلیون سال پیش وجود داشته اند. نقاشی هایی در غارهای ماقبل تاریخ از درناهای تاجدار، در اروپا، آفریقا و استرالیا یافت شده است.

جوجه های درناهای تاجدار گونه سندهیل زمانی که تنها شش ساعت سن دارند شروع به شنا می کنند.

پرچم اوگاندا دارای نماد یک درنای تاجدار است که یکی از معدود پرچم‌های ملی است که تصویر پرنده را در خود دارد.

مراسم جفت گیری درناهای تاجدار به قدری جذاب است که برخی از قبایل آفریقایی آنها را بخشی از فرهنگ خود کرده اند.

مصریان باستان مقبره های خود را با تصاویر درناهای تاجدار تزئین می کردند.

درناهای تاجدار، تاج قرمز در چین با نشانه ای از اشرافیت و جاودانگی هستند.

در سال 2011، مردم در سراسر جهان درناهای تاجدار کاغذی را برای کمک به جمع آوری پول برای قربانیان زلزله و سونامی در ژاپن به عنوان نماد استفاده کردند.

درناهای تاجدار های گردن سیاه آخرین درناهای تاجدار کشف و توصیف شده توسط پرنده شناسان (1876)، بودند و دلیل دیر کشف شدن آنها هم دور بودن محل زندگی انها از دسترس و در  تالاب هاینقاط بسیار مرتفع چین بود.

معرفی: 

نمادهای سلطنتی :

درناهای تاجدار ها با مشخصات خود از صداهای قدرتمندشان گرفته تا رقص های پیچیده شان، قرن ها مردم را مسحور خود کرده اند. این پرندگان در افسانه های قبایل بومی آمریکای شمالی و فولکلور استرالیایی و اروپایی همواره حضور داشته و برخی از آنها در آسیا مقدس تلقی می شوند. پانزده گونه درنای تاجدار در پنج قاره زندگی می کنند، و انواعی از درناهای تاجدار مهاجر که بیابان های سوزان، رشته کوه ها و تاندراهای یخ زده را همیشه در طول زندگی خود دور می زنند. از آنجایی که مسیرهای مهاجرت آنها مرزهای ملت ها را به چالش می کشد، درناهای تاجدار همیشه نمادی از صلح و وحدت در میان مردمان مختلف اقصی نقاط جهان هستند.

درناهای تاجدار پرندگان بزرگی با گردن و پاهای بلند، بدنی صاف و بال های گرد و بلند هستند. اندازه و نسبت های برازنده  و متوازن آنها باعث می شود که همه آنها را به راحتی تشخیص دهند. درناهای تاجدار از بلندقد ترین پرندگان جهان هستند. در هنگام پرواز، بدن آنها یک خط مستقیم از منقار تا انگشتان پا را تشکیل می دهد و تصویری زیبا و ظریف را ارائه می دهد.

درناهای تاجدار با مجموعه وسیعی از تزیینات جالب بدنی، از تاج ظریف و زینتی گرفته تا رنگ های پر دراماتیک خود را نشان می دهند. درناهای تاجدار آبی هنگام هیجان حتی پرهای خود را مانند مار کبری پف کرده و به رقص در می آورند.

برخی از درناهای تاجدار مهاجر هستند و برخی از مهاجرت های آنها از نظر مسافت و ارتفاع دارای ابعاد حماسی است. هنگامی که  به ارتفاع متوسط حدود2000 متر رسیدند، درناهای تاجدار ها شکل V را به خود می گیرند و به معنای واقعی کلمه در آسمان سر می خورند و دائماً یکدیگر را صدا می کنند. درناهای تاجدار‌های قرمز تا مسافت 800کیلومتردر روز پرواز می‌کنند، اگرچه حدود 300 کیلومتر میانگین ثبت شده از انها است.

بالاترین جایزه پرواز به درناهای تاجدار های اوراسیا تعلق می گیرد که بر فراز هیمالیا در ارتفاع 10000 متری پرواز می کنند این ارتفاع مخصوص هواپیماهای جت است! در همین حال، برخی از درناهای تاجدار‌ کوچکتر در مسیر مهاجرت خود از میان گذرگاه‌های هیمالیا عبور می‌کنند، در حالی که برخی دیگر در بیابان‌های وسیع خاورمیانه و شمال آفریقا پرواز می‌کنند. درناهای تاجدار کوچک شنی برنده جایزه مسافت طولانی‌ترین مهاجرت می‌شوند، که از سیبری شرقی از طریق دریای برینگ به سمت آمریکای شمالی پرواز می‌کند، وگاهی اوقات تا جنوب مکزیک می رسند.

درناهای تاجدار از یک فلپ آهسته و رو به پایین و یک حرکت رو به بالا استفاده می کنند. آنها با گردن دراز و پاهای خود به سمت عقب پرواز می کنند. درناهای تاجدار جوان مسیرهای مهاجرت را از پرندگان مسن تر یاد می گیرند. مدرسه زبان:

 این پرندگان همچنین دارای سیستم ارتباط صوتی وسیعی هستند. هر نوع آوا، صدا و حجم مخصوص به خود را دارد، از صدای بوق مانند نرم درناهای تاجدار گرفته تا صدای فلوت مانند درناهای سیبری. جوجه درناهای تاجدار به محض خروج از تخم شروع به یادگیری "زبان" خود می کنند و تا پایان سال اول حداقل شش نوع صدای مختلف را می دانند. در این زمان صدای آنها نیز عمیق تر ، بلندتر و قوی تر شده است.

درناهای تاجدار دارای یک نای تخصصی هستند که طول آن به 1.5 متر میرسد  که در داخل یک محوطه صدری توخالی قرار گرفته است تا به پرنده قابلیت پیمایش مسافتهای طولانی را بدهد. صدای درناهای تاجدار در حال حرکت را اغلب می توان از یک مایل دورتر شنید.

زیستگاه و رژیم غذایی:

این پرندگان از تالاب ها و مراتع مختلف در آمریکای شمالی، آفریقا، اروپا، آسیا و استرالیا برای زندگی خود استفاده می کنند.

درناهای تاجدار همه چیز خوارانی هستند که  واقعا همه چیز را از حلزون گرفته تا بلوط و حشرات و مار می خورند. آنها به راحتی عادات غذایی خود را تغییر می دهند تا از هر چیزی که در دسترس است استفاده کنند. آناتومی بدنی هر گونه درنا در چیزی که ترجیح می دهد از آن تغذیه کند نقش اساسی دارد. درناهای تاجدار با قد کوتاه تر، مانند درناهای تاجدار تاج سیاه، حشرات و همچنین علف ها را می خورند. انواعی که قد بلندتری دارند، مانند درناهای تاجدار برولگا یا درناهای تاجدار استرالیایی، در تالاب‌های کم عمق سخت‌پوستان و دیگر آبزیان را جستجو می‌کنند. درناهای تاجدار بزرگتر دارای منقارهای بزرگ و قدرتمندی هستند و ریشه ها و غده ها را از تالاب های گل آلود بیرون می آورند. درناهای تاجدار باغ وحش ارم  از خوراک تخصصی فرموله شده توسط دامپزشک این مجموعه شامل، سبزی ها و لارو کرمها می خورند.

زندگی خانوادگی:

درناهای تاجدار رقصنده هستند. همه درناهای تاجدار، چه پیر و چه جوان، در محفل های رقص‌، مشتاقانه و استادانه شرکت می‌کنند، اغلب فقط برای سرگرمی! برای جوانان، رقص به رشد مهارت های فیزیکی و اجتماعی کمک می کند. این به عنوان یک مراسم خواستگاری برای بزرگسالان مجرد عمل می کند و جفت های ثابت را نیز آماده تولید مثل می کند. در دسته ای از درناهای تاجدار ، هنگامی که یک بزم رقص شروع می شود، می تواند به سرعت مسری شود و همه درناهای تاجدار به آن ملحق شوند.

اگرچه الگوهای رقص در انواع درناهای تاجدار متفاوت است، اما همه آنها دارای توالی طولانی و دقیق از حرکات کمانی، جهش ها، دویدن ها و پروازهای کوتاه هستند. در طول یک رقص، درناهای تاجدار چوب، علف، پر، یا هر چیز کوچکی را که در نزدیکی آن قرار دارند برمی دارند و با دقت به هوا پرتاب می کنند. رقص درناهای تاجدار دموی حتی به عنوان  رقص باله پرندگان توصیف شده است.

درناهای تاجدار پرندگان بسیار اجتماعی هستند که معمولاً برای ایجاد یک زندگی  اجتماعی به هم ملحق می شوند و در دسته هایی زندگی می کنند که می توانند بسیار بزرگ باشند. البته، زندگی بسیار نزدیک با هم می تواند منجر به اختلاف نظر شود، بنابراین درناهای تاجدار به مهارت های ارتباطی خوبی نیاز دارند. مانند فلامینگوها، آنها با استفاده از زبان بدنی مشترک با دیگر اعضا تعامل می کنند. شواهد ثبت شده از حداقل 90 نوع مختلف از این نمایشگرهای بصری استادانه وجود دارد. در اینجا معنای برخی از آنها آمده است:

تهاجمی- درناهای تاجدار این حالت را با پرهای صاف و سر بالا گرفته شده نشان می دهند. سپس بسیار محکم راه می‌رود و به دنبال آن بال زدن، غلغله، حالت کمانی بدن، پریدن های الکی، پا زدن، خرخر بینی و غرغر نشان می دهند.

تسلیم  دراین حالت پرهای ناحیه سر وهمچنین کل سر خود را پایین می آورد و به شیوه ای شل و محتاطانه راه می روند.

درناهای تاجدار ماده بالغ می توانند تا چهار تخم در هر بار ز دوره تخم گذاری بگذارند، اما معمولا گذاشتن دو تخم بیشتر رایج است. تخم‌هایی که در آب و هوای گرم‌تر گذاشته می‌شوند، سفید یا روشن هستند تا به تخم‌ها کمک کنند تا گرمای اضافی را منعکس کنند. تخم‌هایی که در مناطق سردتر گذاشته می‌شوند رنگ تیره‌تری دارند، بنابراین تخم‌ها می‌توانند گرما را جذب کنند. در حالی که برخی از درناها فقط یک جوجه را بزرگ می کنند، برخی دیگر دو جوجه را بزرگ می کنند. از آنجایی که یک جوجه همیشه غالب می شود، جوجه ضعیف تر اغلب اگر غذا کمیاب باشد می میرد.

قبلا باور بر این بود که درناهای تاجدار در تمام عمر خود با یک همسر باقی می مانند اما تحقیقات علمی اخیر نشان می دهد که اینطور نیست. با این حال، هنگامی که لانه ساخته شد و تخم گذاری شد، هر دو والدین به بزرگ کردن بچه کمک می کنند.

جوجه درناهای تاجدار زود راه می روند و والدین تقریباً بلافاصله پس از خروج از تخم به آنها غذا می دهند. جوجه ها عمدتا قهوه ای روشن هستند ولی در تعدادی از درناهای تاجدار خاکستری نقره ای هستند. این رنگ ها به انها کمک می کند تا در برابر شکارچیان خود را  استتار  کنند. جوجه‌ها خیلی سریع رشد می‌کنند و به زودی یاد می‌گیرند که از والدین خود پیروی کنند و منابع غذایی را دنبال کنند. گاهی اوقات، بزرگسالان تا چند ماهگی جوجه ها را تغذیه می کنند. بچه ها پرهای پرواز خود را در دو تا چهار ماهگی در می آورند و آنها را برای مهاجرت های طولانی آماده می کنند. در طول سال دوم، پرهای بالغ به تدریج جایگزین پرهای جوان می شوند.

در سال 1973، بنیاد بین المللی درناهای تاجدار به عنوان مرکز جهانی مطالعه و محافظت از درناهای تاجدار تأسیس شده است. این نهاد در حفاظت از درناهای تاجدار، از جمله پرورش درناهای تاجدار در خطر انقراض، به یک رفرانس جهانی تبدیل شده است. 

ساوانا،آفریقا