روباه معمولی پارک ارم

روباه معمولی

پستانداران
  • توضیحات
  • محل زندگی
  • اطلاعات غذایی

این گونه از روباه‌ها تقریباً در همه زیستگاه‌ها به جز جنگل‌های بسیار انبوه و مناطق کاملا بیابانی یافت می‌شود. در اکثر مناطق ایران و حتی داخل مزارع کشاورزی و شهرها پراکندگی دارد و به نسبت فراوان است.روباه معمولی به غیر از زمان تولیدمثل، به صورت منفرد زندگی می‌کند. شب‌گرد است. اوایل غروب و صبح زود فعالیت بیشتری دارد، اما در فصل جفت‌گیری، زمان تهیه غذا برای بچه‌ها و مواقع مریضی، روزها نیز مشاهده می‌شود. غالباً در لانه حیواناتی نظیر رودک ساکن می‌شود یا از سوراخ‌های طبیعی استفاده می‌کند. معمولاً 2 لانه دارد و در مواقع احساس خطر بچه‌ها را از لانه‌ای به لانه دیگر منتقل می‌سازد. 

تغذیه روباه معمولی: همه چیزخوار است و رژیم غذایی بستگی به مواد قابل دسترس دارد، معمولاً از پستانداران کوچک نظیر موش و خرگوش، پرندگان و جوجه آنها، خزندگان، حشرات و سایر بی‌مهرگان تغذیه می‌کند. 

تولید مثل روباه معمولی: تک‌همسر هستند و جفت‌گیری اوایل زمستان صورت می‌گیرد. در این زمان صدای جیغ مانند روباه‌ها در شب شنیده می‌شود. در فصل جفت‌گیری گاهی نزاع‌هایی بین نرها در می‌گیرد، ماده ممکن است با چند نر جفت‌گیری کند ولی فقط با یکی از روباه‌ها همسر می‌شود. پس از جفت‌گیری، نر و ماده به طور مشترک شروع به تدارک محل زایمان می‌کنند. دوره بارداری 51 الی 53 روز به طول می‌انجامد و 4 الی 7 و گاهی تا 10 نوزاد با وزن تقریبی 80 الی 150 گرم به دنیا می‌آورد. نوزادان با موهای نرم و به رنگ خاکستری تیره متولد می‌شوند و 7 الی 9 هفته از شیر مادر تغذیه می‌کنند. چشم بچه‌ها پس از 9 روز باز می‌شود. در روزهای اول زایمان، ماده از لانه خارج نمی‌شود و نر برای او غذا می‌آورد. بچه‌ها تا 4 ماهگی وابسته به والدین هستند. در 1 سالگی بالغ می‌شوند.طول عمر روباه معمولی: بیشترین طول عمر در طبیعت 9 سال اما معمولا زیر 5 سال است اما در اسارت تا 15 سال عمر می‌کنند

ایران

موش و خرگوش، پرندگان و جوجه آنها، خزندگان، حشرات و سایر بی‌مهرگان